Wielu kierowców staje przed dylematem, czy warto kupić samochód z automatyczną skrzynią biegów. Wielu z tych, którzy na to się zdecydowali uważa, że jest ona doskonałym rozwiązaniem. W ostatnich latach automatyczne skrzynie biegów zyskały na jakości, dzięki czemu łatwiej jest docenić ich funkcjonalność.

Problemy z automatem zaczynają się w momencie, gdy dojdzie do awarii. Naprawa automatycznych skrzyń biegów potrafi boleśnie odbić się na portfelu właściciela. Trudno się dziwić biorąc pod uwagę, że wartość takiego urządzenia w chwili zakupu auta może stanowić nawet 70 procent jego ceny. Świadczy to o tym, jak skomplikowany jest to mechanizm.

Dlaczego naprawa skrzyń biegów zwanych potocznie „automatami” jest tak kosztochłonna? Przede wszystkim dlatego, że takie rozwiązanie, choć coraz bardziej popularne na polskim rynku, nadal nie jest zbyt często spotykane. Nie ma więc zapotrzebowania na dużą ilość specjalizujących się w ich naprawie warsztatów. Znaczny wpływ na koszt usługi, jaką jest naprawa skrzyni biegów automatyczne ma jej skomplikowana budowa. Jej rozebranie, naprawa i złożenie są tak skomplikowane, że niewielu mechaników decyduje się na podjęcie tego zadania.