Pierwszą rzeczą i najbardziej rzucającą się w oczy, która odróżnia aut od siebie, są nadwozia samochodów osobowych. Sklasyfikowanie współczesnych jest dość trudne. Klasyczne typy nadwozi znane do tej pory powoli wypierają nowe, bardziej funkcjonalne i bezpieczeństwie rozwiązania.

Pierwszym kryterium, które przyjmuje się tworząc kategorie, to nadwozia otwarte i zamknięte. Pierwsza grupa to kabriolet i roadster. Różnią się między sobą ilością miejsc wewnątrz auta. Roadster jest samochodem o typowo sportowym charakterze. Znacznie większe urozmaicenie mają nadwozia zamknięte. Najbardziej popularne to: sedan, hatchback, kombi, minivan, suv i coupe. W tej grupie auto dla siebie znajdą zarówno miłośnicy samochodów sportowych, jak i kierowcy, którzy podróżują z liczną rodziną.

Jednym z ważniejszych elementów każdego auta, bez względu na typ nadwozia, jest układ kierowniczy budowa jego to trzy główne elementy: kolumna kierownicy, przekładnia kierownicza i mechanizm zwrotniczy. Całość jest jednym z podzespołów, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. Głównie ze względu na wszelkie nierówności, jakie auto pokonuje na drodze. Warto więc pamiętać o systematycznych przeglądach układu kierowniczego w samochodzie.