Według zawodowych kierowców ich zajęcie jest obarczony wieloma specyficznymi cechami związanymi z tą profesją. Wiele tygodni spędzonych w trasie, zarobki znajdujące się poniżej wysiłku włożonego w pracę i wielka odpowiedzialność za towar znajdujący się pod opieką kierowcy. A więc jak dokładnie w praktyce wygląda praca kierowcy zawodowego?

Czas pracy

Standardowy czas pracy kierowcy wynosi 90h w przeciągu dwóch następujących po sobie tygodni w systemie 56+34. Oznacza to, że kierowca w trakcie pierwszego tygodnia może wykonywać swoje obowiązki 56h, a w przeciągu tygodnia następnego już “tylko” 34h.

W praktyce jednak prawda wygląda tak, iż zdarza się, że czynności, które powinny zostać wliczone do czasu pracy wliczone nie zostają, przez co praca kierowcy faktycznie wykonana, nie pokrywa się z tym za co dostaje wynagrodzenie, czyli taki kierowca jest skubany z pieniędzy. Takie nieetyczne zachowania niektórych firm są możliwe niestety przez to, iż kierowcy nie zawsze orientują się w przepisach dotyczących czasu pracy, co skrzętnie jest wykorzystywane przez nieuczciwych pracodawców.

Zarobki

Wokół wynagrodzeń kierowcy ciężarówek narosło dużo mitów i często można usłyszeć czy przeczytać, że kierowca zarabia niesamowite kokosy. Jest w tym ziarnko prawdy, ale wymaga to dookreślenia kilku kwestii. Prawdą jest to, że doświadczony kierowca za dobrze wykonane zlecenie może otrzymać pokaźną sumkę, ale nie zawsze. Dużo zależy od tego na jaką trasę zdecyduje się kierowca, gdzie się zatrudni i czy będzie przyjmował zlecenia na trasy międzynarodowe. Takie też trasy są najbardziej dochodowe.

Praca kierowcy zatrudnionego w zagranicznej firmie wykonującego kursy międzynarodowe może być wyceniona nawet na sumę 8500 w przeliczeniu na złotówki. Jednak średnie wynagrodzenie w Polskiej firmie wykonującej tylko trasy krajowe jest zdecydowanie niższa i mediana wynosi 3177 zł.

Nie taki diabeł straszny jak go malują

Pomimo wszystko należy pamiętać, iż w każdej branży znaleźć można nieuczciwych przedsiębiorców, którzy będą praktykować działania etycznie wątpliwe, a zdecydowana większość przedsiębiorstw działa jak najbardziej etycznie i uczciwie względem swoich kierowców. Dobry kierowca zawodowy jest w cenie, jest na niego zapotrzebowanie i nie wygląda na to by miało się to zmienić pomimo tegorocznych okoliczności. Poza tym wiele osób, które w tym fachu zjadły zęby podkreśla, że pomimo wszystko praca kierowcy jest czymś wyjątkowym i nie potrafią wyobrazić sobie dnia bez jazdy za kółkiem.

Artykuł powstał dzięki Leartes