Samochód zbudowany jest z wielu elementów i podzespołów, które zużywają się wraz z każdym przejechanym kilometrem i w każdej chwili mogą ulec awarii. Ze względu na bezpieczeństwo kierowcy i podróżnych ważna jest dobra ocena stanu amortyzatora.

Jak różne inne podzespoły amortyzatory mogą nie tylko pogorszyć komfort jazdy samochodem, ale też niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo. Zadania amortyzatora to m. in. skrócenie drogi hamowania do minimum i ograniczenie kołysania się auta na nierównościach. Jeśli auto zaczyna nadmiernie kołysać się na wybojach, a z okolic zawieszenia dobiegają niepokojące stukania, konieczna jest jak najszybsza wizyta w warsztacie samochodowym. Zbyt długie zwlekanie to ryzyko przyzwyczajenia się do zmniejszającego się komfortu jazdy i nagłej awarii amortyzatora.

Decydując się na wymianę uszkodzonego amortyzatora trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wymienia się je parami. Oznacza to, że w ręce mechanika należy oddać również drugi amortyzator z tej samej osi. Wybierając producenta nowych części można polegać na sugestiach doświadczonych mechaników lub wskazówkami innych kierowców, którzy mieli już okazję przetestować dany produkt w praktyce. Na pewno nie warto inwestować w najtańsze części, które często powstają z kiepskiej jakości materiałów.