Chorwacja jest krajem niezwykle pięknym i bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. Jak w wielu innych przypadkach, osoby które tam wyjeżdżają starają się posiadać odpowiedni zapas aktualnie stosowanej w danym kraju gotówki. Jeśli chodzi o Chorwację, to od 1 stycznia 2023 w kraju obowiązującą walutą jest Euro, wcześniej jednak była to kuna chorwacka. Pomimo przyjęcia Euro, kuny chorwackie wciąż są dostępne w wymianie, aby osoby które ją posiadają bez problemu mogły dokonać jej wymiany na inne waluty.

Kurs kuny chorwackiej na przestrzeni lat

Kurs kuny chorwackiej, podobnie jak wielu innych walut, na przestrzeni lat ulegał wielu zmianom. Nazwa wzięła się z historii kraju, w średniowieczu bowiem środkiem wymiany były skóry kun, stąd też nazwa tej waluty. W ostatnich latach kurs kuny kształtował się na poziomie około 60 groszy za 1 kunę, co dla osób wybierających się do Chorwacji było dobrą wiadomością. Koszt pobytu i urlopu często bowiem były niższe niż w innych krajach. Oczywiście w okresie letnim, kiedy to najwięcej osób wybiera się na urlop, kurs jest nieco wyższy. Obecnie, pomimo zmiany waluty w Chorwacji kurs kuny nie uległ znaczącym zmianom.

Co wpływa na kursy walut?

Na kursy walut wpływa bardzo wiele różnorodnych elementów. Ne można zapominać o tym, że spore znaczenie mają również notowania na giełdach papierów wartościowych, które odbijają się na wielu wskaźnikach, w tym bardzo znacząco właśnie na kursach wszystkich walut. W przypadku wielu znanych spółek, takich jak na przykład CCC kurs akcji zależny jest często od sytuacji w krajach, w których prowadzi ona swoją działalność. Wystarczy zmiana sytuacji gospodarczej w jednym kraju, aby akcje spółek zmieniły swoją wartość na całym świecie. Giełda jest niezwykle czuła na wszelkie zmiany, dlatego inwestorzy na bieżąco śledzą nie tylko kursy walut, ale również sytuacje gospodarczą i polityczną, która także znacząco wpływa na kursy akcji.

Gdzie znaleźć informacje o akcjach?

Warto wiedzieć, gdzie szukać aktualnych i przede wszystkim przydatnych informacji na temat akcji i inwestowania. Podstawą inwestowania, przynoszące zyski jest przede wszystkim błyskawiczne reagowanie na wszelkie zmiany na giełdzie. Na przykład kursy akcji PKO BP są na dość stałym poziomie, bowiem zdaniem inwestorów zapewnia on dość duże bezpieczeństwo zainwestowanych środków. Nie ma się co dziwić, grupa PKO BP zaliczana jest do największych instytucji finansowych nie tylko w Europie, ale również na rynkach światowych.

Obecnie z każdym rokiem rośnie ilość osób, które decydują si e na inwestowanie w akcje. Warto jednak wcześniej nabyć przede wszystkim odpowiednią wiedzę na temat samego inwestowania jak też również akcji, które inwestora najbardziej interesują. To pozwoli wybrać opcje, umożliwiające pomnożenie zainwestowanych oszczędności.